Portal
PORTALFORUMCHATSZUKAJPOMOCUŻYTKOWNICYGRUPYSTATYSTYKIALBUMDOWNLOAD
FIAT FREEMONT OPINIE FORUM Strona Główna FIAT FREEMONT OPINIE FORUM
FIAT FREEMONT OPINIE FORUM

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Światła mijania - wymiana na LED?
Autor Wiadomość
jch21 
OBSERWATOR

FF/DJ: FREEMONT
Wysłany: 2014-01-16, 00:08   Światła mijania - wymiana na LED?

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów.
Śledzę forum od jakiegoś miesiąca - od kiedy mam Freemonta, jednak jakoś nie było okazji zabrać głosu.
Jednak nastał ten czas :)
Wracając dzisiaj ciemną nocą stwierdziłem, że moje autko nie ma świateł, lub inaczej temat ujmując ma gorsze oświetlenie niż auto żony, co jest niedopuszczalne :)
Na początek wpadłem na to, że wypadałoby wymienić żarówki, ale jak już je wymieniać to może na coś takiego?
http://allegro.pl/nowosc-...3855502634.html
Ma ktoś może doświadczenie z podobnym sprzętem? Jak to się ma do ew. oślepiania innych i oczywiście - czy w ogóle montaż tego jest legalny.
Będę wdzięczny za wszelkie sugestie mogące pomóc w poprawie oświetlenia autka.
pozdrawiam
  Silnik: 3.6 280 KM Skrzynia biegów: AUTOMAT Przebieg: 30000km Rok prod.: 2013

emmer 
CZŁOWIEK FORUM
Fiat Linea T-Jet

Wysłany: 2014-01-16, 07:36   

nie mam freemonta ale wiem, że ten temat już był. trzeba trochę inicjatywy
  Silnik: ZASTANAWIAM SIĘ Skrzynia biegów: ZASTANAWIAM SIĘ

jch21 
OBSERWATOR

Wysłany: 2014-01-16, 08:09   

Znalazłem tylko wątek nt świateł do jazdy dziennej, ale ok - poszukam. Dzięki.

emmer 
CZŁOWIEK FORUM
Fiat Linea T-Jet

Wysłany: 2014-01-16, 09:54   

może to?

świeczki :)

mireks 
ADMIN

Wysłany: 2014-01-16, 10:18   

jch21 napisał/a:
Znalazłem tylko wątek nt świateł do jazdy dziennej, ale ok - poszukam. Dzięki.

O "żarówkach" ledowych zastępujących tradycyjne żarówki świateł mijania jeszcze chyba nie pisaliśmy. Niska skuteczność świateł mijania jest powszechnie znana na forum. Poszukaj wątku przez hasło OSRAM NIGHT BREAKER. Są to żarówki, które wkładamy do samochodów w miejsce fabrycznych. Poprawa jest znacząca.

Jeśli chodzi o legalność i skuteczność (lub szkodliwość) takich lamp trudno coś więcej napisać. Samochód dostał homolgację na lampy ze zwykłymi żarówkami. Czy te LED-we są w pełni równoważne i nieszkodliwe dla innych kierujących - nie podejmę się ocenić.

Natomiast niepokoi mnie coś innego. Żarówka LED-owa wymaga aktywnego chłodzenia. Wentylatorki nie wygląją na ambitne, jednak z jakichś powodów są niezbędne aby chłodzić karkas lampy ledowej. Co będzie gdy się zepsuje wentylator albo zacznie słabiej dmuchać?
Żarówka się przegrzeje i zgaśnie? Owszem wentylatory mają deklarowany długi czas pracy (25 tys. h), ale czy również w warunkach gdy są wystawione bezpośrednio na oddziaływanie czynników atmosferycznych i zewnętrznych (kurz, wilgoć)? Przypuszczam, że są to wentylatory podobne do tych, które są stsowane w komputerach. A takie wentylatory ulegają awarii z powodu kurzu.
Cena żarówek nie jest mała - 500 zł za parę. W pierwszej kolejności poszukałbym opinii na forach. Może są ludzie, którzy się skusili na takie rozwiązanie i coś o tym napisali. Może takie żarówki są przyszłością, ale dopóki nie zaczną być montowane seryjnie przez producentów samochodów (czyli nie przejdą reżiomwych testów), nie ma co się sugerować fajnymi fotkami z fotoszopa ilustrującymi ich zastoswanie.
Mam z natury sceptyczne podejście to takich rozwiązań. Dlatego mogę się mylić.

Najciekawszy jest opis ze strony: instalacja LED zapewnia 4-krotnie więcej światła (3600 lumenów) w porównaniu do żarówki halogenowej (ok. 900 lumenów) oraz o 30-40% więcej w porównaniu do lamp ksenonowych. Dla porównania OSRAM NIGHT BREAKER generuje moc świetlną ok. 1500 lumenów (dane z katalogu). A więc tak na dobrą sprawę te żarówki będą mocno oślepiać innych. Biorąc pod uwagę ułomność lamp Freemonta, będą świecić 3x jaśniej niż zwykłe żarówki.

Yoda 
ZNAWCA

Wysłany: 2014-01-16, 11:31   

Nie jestem przekonany czy mamy tyle miejsca za reflektorem by montować takie żarówki :-/
  Silnik: 2.4 170 KM Skrzynia biegów: AUTOMAT Przebieg: 40000km Rok prod.: 2013

ttmek 
ZNAWCA
ttmek

Wysłany: 2014-01-16, 11:42   

jak już znajdziesz odpowiedź na innych forach chętnie się w nią wczytamy!:)

nodde 
ZNAWCA

Wysłany: 2014-01-16, 17:33   

Wygląda interesująco. :-)
Koniecznie pochwal się jch21 jeśli coś wyczytasz na ten temat, lub/i się zdecydujesz :-)

Koszt nie jest jakiś porażający w stosunku do ceny "żarówki" ksenonowej ;-)

tu filmik znalazłem:
https://www.youtube.com/watch?v=TbpoYDWCfIA

jch21 
OBSERWATOR

Wysłany: 2014-01-16, 18:04   

Dzięki za udział w dyskusji, jeżeli znajdę trochę czasu to poszukam dodatkowych informacji. Jednak wydaje mi się, że nie warto ryzykować przepraw z drogówką z powodu świateł, tym bardziej że Osramy też nie są złe. W każdym razie w najbliższym czasie będę w ASO - zapytam ich o zdanie.

nodde 
ZNAWCA

Wysłany: 2014-01-16, 18:15   

Myślę, że w ASO nic konkretnego nie powiedzą (ale mogę się mylić ;-) )
Co do legalności, to oczywiście trzeba to sprawdzić, teoretycznie maja nadruki E4.

BTW: Nie przypominam sobie, aby drogówka kiedykolwiek sprawdzała mi homologacje czegokolwiek. ;-)

tomek 
LIGA SUBUKA

Wysłany: 2014-01-16, 21:10   

Wyglądają ciekawie, lecz cena za chyba chiński produkt, jest spora. Pomijając jakość światła, jak się przyglądnąć jakości drutów i lutowania, mocowania diód, mam wątpliwości czy jest to produkt warty tej ceny...

Problem z reflektorami LED jest nie tylko ten, iż wymagają one chłodzenia od tyłu, lecz również w większości przypadków, wykonywany jest obieg powietrza ogrzanego wewnątrz reflektora (w celu ogrzewania szyby reflektora), ponieważ przy jedździe w zimie zdażały się przypadki zamarzania lamp, reflektorów, i lipa ze światła. W cytowanym i fotografowanym Mercedesie po początkowych porażkach tego właśnie typu, opracowano w końcu porządny reflektor LED, ze wszystkimi bajerami, ale koszty są kosmiczne :shock: :shock:
Ciekawe że nie umieszczono żadnego zdjęcia z bliska świecącego reflektora z oferowanymi żarówkami :-P

mireks 
ADMIN

Wysłany: 2014-01-16, 21:44   

I to jest konkret 8-)

Wawa 
ZNAWCA

Wysłany: 2014-01-16, 22:10   

Z różnych wypowiedzi na innych forach wynika również, że jest problem z tym, że w zasadzie nie istnieją światła drogowe. Ale to dotyczyło zamienników żarówek H4 i H7.
Nie znalazłem informacji jak wygląda sprawa z H11. :-(

Niemniej znalazłem ten zestaw kilka tygodni temu i bardzo mnie kusi. :-P

isam 
ROZKRĘCA SIĘ
isam

Wysłany: 2014-01-16, 22:11   

Mogę tylko podpowiedzieć, że LEDy są zimne, wiec klosza nie zniszczą, a wentylatory służą zupełnie czemuś innemu. Zimne klosze łatwo zimą obladzają się i wentylator nadmuchuje ciepłe powietrze z komory. Przynajmniej tak mam w A6.

Wawa 
ZNAWCA

Wysłany: 2014-01-16, 22:14   

isam napisał/a:
Mogę tylko podpowiedzieć, że LEDy są zimne, wiec klosza nie zniszczą, a wentylatory służą zupełnie czemuś innemu. Zimne klosze łatwo zimą obladzają się i wentylator nadmuchuje ciepłe powietrze z komory. Przynajmniej tak mam w A6.

I słusznie, tylko nie wiadomo czy ten tani zestaw będzie robił to tak samo poprawnie. 8-)

isam 
ROZKRĘCA SIĘ
isam

Wysłany: 2014-01-16, 22:16   

Jednym słowem czekamy na beta testera:)

tomek 
LIGA SUBUKA

Wysłany: 2014-01-16, 23:53   

Wawa napisał/a:
isam napisał/a:

I słusznie, tylko nie wiadomo czy ten tani zestaw będzie robił to tak samo poprawnie. 8-)

Ano właśnie o tym pisałem :-(

mireks 
ADMIN

Wysłany: 2014-01-17, 08:15   

isam napisał/a:

Czyli ten karkas służy do ogrzewania powietrza, a wentylatory nadmuchują to powietrze do lampy? No to będzie za chwilę mnóstwo brudu w lampie :shock:

tomek 
LIGA SUBUKA

Wysłany: 2014-01-17, 08:35   

mireks napisał/a:
isam napisał/a:

Czyli ten karkas służy do ogrzewania powietrza, a wentylatory nadmuchują to powietrze do lampy? No to będzie za chwilę mnóstwo brudu w lampie :shock:

Fabryczne reflektory są szczelne oczywiście, obieg powietrza ma jednocześnie schłodzić tył żarówki Led i ogrzać reflektor od środka
Jak jest w tym zestawie nie wiem lecz na zdjęciach widać że pokrywa reflektora zostaje otwarta po montażu - brak miejsca.
We freemontach nie ma pokrywy, żarówki już uszczelniają środek, więc jak tego nie będzie, to jak piszesz będzie syf w lampie po pewnym czasie, obojętnie w którą stronę dmucha wentylatorek :-P

mireks 
ADMIN

Wysłany: 2014-01-17, 09:16   

tomek napisał/a:

Fabryczne reflektory są szczelne oczywiście, obieg powietrza ma jednocześnie schłodzić tył żarówki Led i ogrzać reflektor od środka
Jak jest w tym zestawie nie wiem lecz na zdjęciach widać że pokrywa reflektora zostaje otwarta po montażu - brak miejsca.
We freemontach nie ma pokrywy, żarówki już uszczelniają środek, więc jak tego nie będzie, to jak piszesz będzie syf w lampie po pewnym czasie, obojętnie w którą stronę dmucha wentylatorek :-P

Spojrzałem na te fotki i wygląda na to, że wentylatory nadmuchują powietrze wzdłuż karkasa lecz nie wdmuchują go do lamp. Brak otworów na wylot - czop żarówki jest szczelny. Widać chodzi w tym wszystkim o to, aby ogrzać dodatkowo czop żarówki. Być może ucieka przez niego dużo ciepła. Co do źródła światła i jego mocy nadal nie mam przekonania czy takie żarówki nie będą oślepiać w nocy :-?

subuk 
LIGA SUBUKA

Wysłany: 2014-01-17, 09:22   

Jak dla mnie, kolejne ucieranie szkłem d*py :mrgreen:
Jak to mówią "YOU CAN`T POLISH A TURD" :mrgreen:
  Silnik: 3.6 280 KM Skrzynia biegów: AUTOMAT Przebieg: 100000km Rok prod.: 2013

wojtek_pl 
ROZKRĘCIŁ SIĘ

Wysłany: 2014-01-17, 12:04   

Te wentylatorki mają chłodzić radiator do którego są przyczepione diody. Diody dużej mocy grzeją się dość mocno. I zmieniają swoją charakterystykę (barwę światła) jeżeli są za bardzo podgrzane. Nie sądzę aby wiatraczki miały nadmuchiwać ciepłe powietrze na szybę reflektora celem odmrażania. IMHO mają tylko i wyłącznie schładzać diody. Co akurat w samochodzie będzie działać średnio - nadmuch ciepłego powietrza z komory silnika na radiator? :lol: Poza tym wyglądają na zwykłe PC-towe wiatraczki, które szybko padną w niezbyt czystym otoczeniu jakim jest komora silnika.
Dalej, reflektory są przystosowane do ŻARÓWEK o konkretnym kształcie żarnika umieszczonym w bardzo konkretnym miejscu. Umieszczenie płaskiej diody nawet w tym samym miejscu co żarnik, i tak da w rezultacie inny kształt strumienia światła opuszczającego reflektor. Innymi słowy będzie oślepiać i/lub słabo świecić tam gdzie powinno. Ten sam problem co z HIDami montowanymi zamiast żarówek.

No i dochodzi problem legalności i homologacji reflektora. Znowu ten sam co w przypadku montowania HIDów zamiast żarówek.

Diody rzeczywiście osiągnęły już bardzo dużą wydajność i ilość światła z pojedynczej diody jest wystarczająca. Ale trzeba rozwiązać problemy, które nie występują przy zwykłych żarówkach (kształt reflektora to akurat najmniejszy problem gdy zrobi się dedykowany reflektor do nowego standardowego LEDowego źródła światła; patrz latarki diodowe) takie jak chłodzenie diody i podgrzewanie szyby reflektora. Jak koledzy już napisali są takie rozwiązania ale nie są tanie. IMHO wystarczy poczekać. Kiedyś HIDy były tylko w luksusowych limuzynach, teraz są w kompaktach. Z LEDami może być podobnie o ile pojawi się zapotrzebowanie oraz produkcja będzie tańsza niż lamp "ksenonowych". No i LEDy mają dużą zaletę względem HIDów - można płynnie regulować jasność świecenia praktycznie od zera do maksa.

jch21 
OBSERWATOR

Wysłany: 2014-01-19, 22:06   

Jak wcześniej wspomniałem, zapytałem w ASO co o tym sądzą - oczywiście niczego konkretnego się nie dowiedziałem, jednak zaintrygowała mnie wypowiedz serwisanta który stwierdził, że jeżeli zaingeruję w instalację elektryczną - czyli zainstaluję ledy mogę stracić gwarancję na ten element czyli instalację elektryczną, nawet jeżeli montaż przeprowadzi ASO. Czy to prawda? Jakoś nie chce mi się wierzyć. Przeprowadziłem w ASO montaż LPG czy to znaczy, że stracę gwarancję na silnik? Bez sensu. Każda osoba mówi coś innego...

emmer 
CZŁOWIEK FORUM
Fiat Linea T-Jet

Wysłany: 2014-01-20, 09:11   

tak tracisz gwarancje producenta na silnik - zostaje ci gwarancja instalatora czyli w tym wypadku ASO. z instalacja elektryczną będzie podobnie. będzie ok dopóki nic sie nie schrzani bo potem to już wymyślą co będą chcieli.

Juniores 
PRAWIE U SIEBIE
Juniores

Wysłany: 2014-01-20, 11:14   

ledy w audi są zupełnie inaczej osadzone -nie są "żarówkami" włożonymi do klosza jak zwykłe żarówki. inaczej jest zbudowany strumień światła.

Jak dla mnie założenie takich led do naszych wielkich kloszy nie dość, że rozproszy światło, to jeszcze innym użytkownikom drogi da popalić.
  Silnik: 3.6 280 KM Skrzynia biegów: AUTOMAT Przebieg: 147000km Rok prod.: 2012

Odpowiedz do tematu