Portal
PORTALFORUMCHATSZUKAJPOMOCUŻYTKOWNICYGRUPYSTATYSTYKIALBUMDOWNLOAD
FIAT FREEMONT OPINIE FORUM Strona Główna FIAT FREEMONT OPINIE FORUM
FIAT FREEMONT OPINIE FORUM

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
P0420 / P0430 - ktokolwiek widział, ktokolwiek wie?
Autor Wiadomość
Pafnucy 
ROZKRĘCA SIĘ

FF/DJ: FREEMONT
  Wysłany: 2018-03-27, 19:56   P0420 / P0430 - ktokolwiek widział, ktokolwiek wie?

Witam,

Dziś dostałem po oczach moją ulubioną kontrolką "check engine".
Szubka diagnoza u kolegi wyposażonego w kabelki i inne cudeńka wskazała na kody P0420 i P0430.
hmm tylko co teraz.. czy ktoś z szanownych forumowiczów zna takie tajemne liczby? :)

Dr.Google mówi tak:
Błąd P0420 - wydajność systemu katalitycznego poniżej wymaganej wartości
Błąd P0430 - wydajność systemu katalitycznego poniżej wymaganej wartości

Czyżby katalizator umarł? :)

p.s. kolega uprzejmie wykasował denerwującą kontrolkę, ale wracając do domu przypomniała o swoim istnieniu.
Wygooglowałem że to mogą być problemy także z sondami..
Panowie poratujcie proszę, może ktoś widział / wie? :)

serdeczne dzięki!
pozdr,
  Silnik: 3.6 280 KM Skrzynia biegów: AUTOMAT Rok prod.: 2015

tomek 
LIGA SUBUKA

Wysłany: 2018-03-27, 20:23   

Wygląda na to, iż któraś sonda lambda nie poprawnie działa, albo któryś z kata padł. Ale wątpię, zbyt niski przebieg masz.

Pentastar ma w sumie cztery sondy, po dwa na każdy katalizator.

Sprawdź najpierw rzecz całkowicie nie oczywistą, ale podstawową na wiosnę - czy czasem nie masz po prostu nadgryzionej lub pogryzionej wiązki przy którejś z sond.
Akurat w benzynie kabelki te są łatwo dostępne dla kun i innych szczurów :-P

Porządny skaner OBD2 pokaże ci także napięcia z sond - można sprawdzić czy mieszczą się zakresie.

Mój zwykły ELM327 i Torqe na androida pokazuje jak ta lala.

Jak napięcia są poprawne, a nie ma różnicy między sondą przed i za kata (poziom tlenu jest taki sam), to znaczy że kata nie pracuje (nie zachodzi proces katalityczny)... Ale tak jak piszę, wątpię aby tak było.

Chyba nie zatankowałeś przez pomyłkę jakiegoś biosyfu lub diesla???

Tutaj masz opis. Pentastar ma dwa "banki" (zestawy). Zauważ że pierwsze punkty sprawdzające dotyczą wiązki i sygnału z sondy. Kata są na końcu.

P0420-CATALYST EFFICIENCY (BANK 1)

Theory of Operation

The State of Change (SOC) catalyst monitor uses the signals from both the upstream and downstream O2 sensors to detect aging of the catalyst. Based on the fact that when a catalyst ages, it loses some of its Oxygen Storage Capacity (OSC). As a result, part of the untreated exhaust gases can breakthrough the catalyst and causes the downstream O2 sensor to deviate from its neutral (Stoichiometric) position. By observing the activities in the downstream O2 signal, the degradation level of catalyst can be detected. In general, the higher the downstream O2 sensor SOC value, the more exhaust gas breakthrough and the lower the OSC of the catalytic converter.

When Monitored: The monitor will run between 1400 and 2300 RPM. It also runs with a MAP value between 40 and 70 kPa.
Set Condition: If the final State of Change index is within the calibrated fail threshold. Two trip fault. Three good trips to turn off the MIL.

Possible Causes
O2 RETURN UPSTREAM CIRCUIT SHORTED TO GROUND
O2 RETURN DOWNSTREAM CIRCUIT SHORTED TO GROUND
O2 RETURN UPSTREAM CIRCUIT OPEN
O2 RETURN DOWNSTREAM CIRCUIT OPEN
EXHAUST LEAK
ENGINE MECHANICAL CONDITION
AGING O2 SENSOR
CATALYTIC CONVERTER

Byq 
ROZKRĘCIŁ SIĘ

FF/DJ: JOURNEY
Wysłany: 2018-03-31, 17:11   

hej,

pytanie czy masz LPG czy nie.
Mój gazownik wspominał mi już przy Pacifica, że czasami w amerykańcach się zdarza, że wyskakuje check engine, jakby katalizatory nie pracowały poprawnie. Mówił, ze w tym wypadku, trzeba pod sondę zastosować jakąś podkładkę, w temat się zbytnio nie wgłębiałem bo mi się to nie wydarzyło, a nawet jakby coś wyszło, to gość jest godny zaufania, więc jeśli mówi, ze tak trzeba to znaczy że trzeba. Dla europejskich aut nigdy o czymś takim nie wspominał, tylko po prostu doregulowanie jak coś jest nie tak.
Więc to też warto sprawdzić, oprócz wszystkich kabli, zamiany sond miejscami itd.
  Silnik: 3.6 280 KM Skrzynia biegów: AUTOMAT Przebieg: 77777km Rok prod.: 2014

maq 
LIGA SUBUKA

Wysłany: 2018-03-31, 18:01   

Sprawdź temat na innych forach. U nas o tym nie było, ale sprawa jest dosyć powszechna.
  Silnik: 3.6 280 KM Skrzynia biegów: AUTOMAT Przebieg: 95059km Rok prod.: 2014

verbea 
ZNAWCA
Dodge Durango 5,7 HEMI

FF/DJ: -----
Wysłany: 2018-04-02, 13:24   

Jeżeli gazownik mówi że mogą pojawiać się błędy p0420 to radzę zmienić gazownika. Prawidłowo zainstalowana instalacja oraz prawidłowo zestrojona nie ma prawa generować żadnych błędów!!!!. Stosowanie podkładki pod sondę to nic innego jak oszukanie komputera.
Tez miałem pacyficę i nie było żadnych błędów. To samo w DJ oraz obecnie w Durango. A jak już wyskakuje błąd o niskiej sprawności katalizatora i auto jest na lpg to najlepiej zrobić nowe mapy
P.S błędy z serii p0... mówią o sprawności sond i katalizatora, także o zbyt bogatej lub zbyt ubogiej mieszance)

Byq 
ROZKRĘCIŁ SIĘ

Wysłany: 2018-04-02, 16:37   

Taaa....rozumiem, że zagazowałeś dziesiątki aut i jesteś największym specjalistą świata jeśli chodzi o LPG. U gościa gazuję samochody od 12 lat, Journey jest 8. i tak jak napisałem, do europejskich aut tego typu patentów nie uskutecznia, poza tym na autach od tego faceta zrobiłem ponad 300kkm bez żadnych problemów ze strony układu paliwowego, więc jak najbardziej mam powody, żeby facetowi ufać. I jeśli jest to częsty temat jeśli chodzi o amerykańce to być może nie do końca chodzi o poprawną regulację i warto kogoś obeznanego z tematem o to dopytać zamiast od razu wszystkie sondy, albo katalizatory, bo np. po regulacji ciągle to samo.

verbea 
ZNAWCA
Dodge Durango 5,7 HEMI

Wysłany: 2018-04-02, 16:47   

Czy ja napisałem że jestem najlepszy? A zapytaj swojego gazownika w jaki sposób instalacja LPG oddziałuję na sondy lambda? Sondy mierzą skład spalin - jeśli jest wszystko prawidłowo nie będzie nic świecić.
A swoją drogą do mam też nowego jeepa cherokee kl w lpg i jakoś problemów nie ma. A amerykańskich miałem 7 i żaden nic nie świecił. Widziałem kiedyś jeepa 5,2 v8 z instalacją na rurkach fi6. I dalej powtarzam że prawidłowo zamontowana instalacja nie ma prawa skutkować błędami U mnie w Dodge Durango 5,7 Hemi zamiast rurki do lpg zamontowany jest elastyczny przewód faro i oczywiście 2 parowniki i problemów nie ma.
Możesz ufać komu chcesz tylko dobrze by było nie powtarzać że jak świeci błąd to "tak musi być" :).
życzę miłego dnia i uważam dyskusję za zakończoną (przynajmniej z mojej strony)
Pozdrawiam

normi 
ZNAWCA

Wysłany: 2018-04-03, 19:51   

Też uważam , że Verbea ma rację , bo jeśli jest prawidłowo zainstalowane LPG to nie ma prawa świecić się Check , od tego jest emulator żeby oszukiwać komp. w aucie.
Najprawdopodobniej twój gazownik źle dobrał jakiś element w instalacji , że wyskakuje błąd.

Zdarza się że nie wszystkie silniki dobrze współpracują z lpg ,ale w tym przypadku nasze pentastary są stworzone bo gazu.

Najlepiej skonsultuj się z innym gazownikiem i może znajdziecie problem. (może twój popadł w rutynę i nie chce przyznać się do błędu)

Może masz zbyt oszczędnie ustawioną inst. i silnik dostaje za mało paliwa , przez co wyskakuje błąd.

FF 3.6
  Silnik: 3.6 280 KM Skrzynia biegów: AUTOMAT Przebieg: 77777km Rok prod.: 2013

tomek 
LIGA SUBUKA

Wysłany: 2018-04-03, 20:10   

No cóż, także zgadzam się z Verbea.
Nikt oczywiście nie jest najlepszy, i każdy się może mylić. Osobiście nie sądzę aby to było wyłącznie przez LPG, nawet jeśli mapy są rozstrojone - po prostu inne objawy byłyby także.
Co może dać podłożenie podkładki pod sondę lambda, oprócz tego że nie będzie ona wtedy w strumieniu gazów w miejscu, gdzie przewidział to producent? Będzie inaczej wskazywała?

Te błędy są od kontroli działania układu katalizatorów, jest możliwe "spalenie" katalizatorów przez złą mieszankę ( złe mapy LPG ?).

Sądzę że powinien dać znać autor wątku, czy coś się już dowiedział, co jest grane.

Dodge 
CZŁOWIEK FORUM
Dodge

Wysłany: 2018-05-07, 20:17   

U mnie też dziś wyskoczył błąd o niskiej wydajności katalizatora drugiego rzędu cylindrów, sondy niby pracują ok. Jeśli awaria się powtorzy to pewnie zmienię sondy, pytanko który to drugi rząd cylindrów i którą sondę najpewniej kupić tą za czy przed katalizatorem? Może ktoś ma inne pomysły, niektórzy wstawiali emulator ale jeśli auto przelatało 10000 km na gazie bez awarii to chyba taki półśrodek. Proszę o opinię.
  Silnik: 3.6 280 KM Skrzynia biegów: AUTOMAT Przebieg: 80000km Rok prod.: 2013

verbea 
ZNAWCA
Dodge Durango 5,7 HEMI

Wysłany: 2018-05-08, 13:15   

Skasuj błąd i pojeździj na benzynie. Jeśli się nie pojawi to masz przyczynę (kalibracja lpg - w tych silnikach potrafią rozjeżdżać się mapy przez vvt)

Rahszas 
OBSERWATOR

Wysłany: 2018-06-20, 08:28   

Pafnucy udało się rozwiązać problem?

Dzisiaj i u mnie wskoczył check engine z tymi samymi błędami.

Powoli zabieram się do sprawdzenia poszczególnych elementów.
  Silnik: 3.6 280 KM Skrzynia biegów: AUTOMAT Przebieg: 170000km Rok prod.: 2013

Dodge 
CZŁOWIEK FORUM
Dodge

Wysłany: 2018-06-20, 10:48   

Ustawiłem gaz jeszcze raz, od ostatniego checka jest spokój, gazownik stwierdził ze w pewnym zakresie obrotów było troszkę przelane i dlatego wyskoczył błąd

endrju 
ROZKRĘCA SIĘ

Wysłany: 2018-07-04, 14:30   

Panowie, szukam ogarnietego Gazownika w Warszawie i okolicach który ogarnal by mi GAZ we Freemoncie, mam zalozona instalacje ZENIT - caly czas jezdze z Check Engine od katalizatora. Oczywiscie trafiam na samych orłów ktorzy twierdza ze nic sie nie da z tym zrobic :)
Moze ktos kogos polecic?
  Silnik: 3.6 280 KM Skrzynia biegów: AUTOMAT Rok prod.: 2012

Byq 
ROZKRĘCIŁ SIĘ

Wysłany: 2018-07-04, 19:01   

na forum LPG polecają, tak na szybko
Nikodem jest z Warszawy, chociaż czasami ludzie narzekają na kontakt z nim, ale co do jakości pracy podobno bardzo dobrze
Na forum pod ksywką Nikodem.
792 518 358

Do Mławy czytałem już, że kilka osób jeździ z Warszawy dla tego jegomościa
Polecam kolegę Nowotczyńskiego z Mławy
06-500 Mława, Gdyńska 25

Tel.: 236553355
Tel.: 502587921

Dodge 
CZŁOWIEK FORUM
Dodge

Wysłany: 2018-11-11, 14:00   

Witam, znowu check engine - mała wydajność katalizatora drugiego rzędu cylindrów, mam już eluletor pod sądą przejechałem ok 1000 km i znowu lipa, sonda wykracza czasem poza normę i już nie wiem czy to jest jej wina czy katalizatora. Jak to sprawdzić? Tak dla pewności drugi rząd cylindrów to ten od chłodnicy? Nie wiem czy kupić sondę czy katalizator bo oba elementy to już drogo wyjdą

Dodge 
CZŁOWIEK FORUM
Dodge

Wysłany: 2018-11-14, 11:39   

Widze że nikt nie ma pomysłu, tak pomyślałem że jutro zamienie drugie sondy miejscami tylko będe musiał w jednej kable przedłużyć bo będą za krótkie i tak może wyeliminuje wadlową część. Jak się okaże katalizator to pewnie trzeba będzie kupić na rockauto. Zamiennik klasy niby premium kosztuje 228$,wprawdzie mopar podobna cena ale doliczają 200$ pewnie za kaucję za stary. Miał ktoś styczność z takimi częściami? W opisie jest jeszcze że nie są dopuszczone do sprzedaży w kaliforni i Nowym Yorku i tu nie wiem o co chodzi, jakieś propozycje?

Dodge 
CZŁOWIEK FORUM
Dodge

Wysłany: 2018-12-05, 14:46   

Problem znaleziony, po 15000 km reduktor gazu nie trzymał ciśnienia przez jakiś syf w środku. Zawsze tankuje na orlenie i dziwna sprawa bo po psyknięciu sprężarką w środek rekuktora wypluł jakiegoś gluta, dziwne też że filtry gazu w miare czyste. Zamontowałem nowego Magica na 500 koni, wyregulowanie porządnie i mam nadzieje że to koniec kłopotów.

Pinio 
CZŁOWIEK FORUM

Wysłany: 2018-12-08, 15:02   

U mnie też układ gazowy się zabrudził jakimś gównem. Ale poczekam z czyszczeniem do wymiany świec - bo trzeba sporo rozmontować żeby się dobrać do tego (mam na myśli wtryskiwacze). Tymczasem dziś pękł mi jakiś element od układu chłodzenia i z pod maski wydobył się biały dym. Ato stoi w serwisie. Podobno jakieś plastikowe kolanko pękło … ciekawe ile poczekam na część … eh ...
  Silnik: 3.6 280 KM Skrzynia biegów: AUTOMAT Przebieg: 140000km Rok prod.: 2012

Odpowiedz do tematu