Portal
PORTALFORUMCHATSZUKAJPOMOCUŻYTKOWNICYGRUPYSTATYSTYKIALBUMDOWNLOAD
FIAT FREEMONT OPINIE FORUM Strona Główna FIAT FREEMONT OPINIE FORUM
FIAT FREEMONT OPINIE FORUM

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
HAMULCE - rsume ;)
Autor Wiadomość
Sylwester 76 
CZŁOWIEK FORUM

FF/DJ: FREEMONT
Wysłany: 2018-05-09, 17:34   

Done napisał/a:
Nowe tarcze EBC D7601 + klocki Green Stuff zamontowane!
Zajęło to trochę dłużej niż planowałem z powodu walki z zapieczoną prowadnicą, ale udało się operację przeprowadzić we własnym zakresie.
Teraz delikatnie docieram tarcze. Super uczucie hamować bez bicia tarcz :)
Green Stuff mocno brudzą felgi, ale może to efekt wytarcia warstwy wierzchniej i układania się klocków, zobaczymy jak będzie po "dotarciu".

a sprawdzałeś bicie zegarem?
  Silnik: 2.0 MJ 170 KM Skrzynia biegów: MANUAL Rok prod.: 2012

kaacka 
CZŁOWIEK FORUM
bzzzz

Wysłany: 2018-05-10, 10:21   

z biciem jest delikatnie mowiac dup@.
piasta kola bije mi 0,02 - to jest nic. nowa tarcza ebc w zaleznosci od kata zamontowania potrafila bic od 0,03 do 0,08. znaczy ze albo docieranie potraktuje sie powaznie a calosc sie "jakos" ulozy - albo bedzie bilo coraz mocniej. a nie wszyscy lubia "jakos" .... :roll:
noi zielone to prawie nie pyla :mrgreen:
  Silnik: 3.6 280 KM Skrzynia biegów: AUTOMAT Rok prod.: 2014

maq 
LIGA SUBUKA

Wysłany: 2018-05-10, 10:39   

Bicie tarczy na poziomie 0,05 mm jest jak najbardziej w normie. Przy wymianie trzeba dokładnie oczyścić piastę.
  Silnik: 3.6 280 KM Skrzynia biegów: AUTOMAT Przebieg: 95059km Rok prod.: 2014

kaacka 
CZŁOWIEK FORUM
bzzzz

Wysłany: 2018-05-10, 11:12   

sens jest taki ze nie ma produktu idealnego a jesli w roznych katach mocowaniach masz wartosci lepsze / gorsze - to wolisz pewnie miec te lepsze...... :roll: czyli nei jest tak ze ladnie wszystko czyscisz, wrzucasz tarcze, skrecasz i musi byc cacy - bo moze nie byc..... :-/

maq 
LIGA SUBUKA

Wysłany: 2018-05-10, 11:23   

Zmierzam do tego, że po prawidłowym montażu niektóre parametry mają dopuszczalny margines błędu. Odchylenie tarczy na poziomiem 0,05 mm nie będzie w ogóle odczuwane na kierownicy. Jeżeli jest w tych granicach, to się już dalej nie dłubie. Potem ma być prosta felga, dobrze zamontowana, równa i wyważona opona.
Zaciski hamulcowe są pływające i w takiej sytuacji nie będą przenosiły żadnego drgania. Jeszcze nie tak dawno norma bicia była 0,08 mm :)
Poza tym jeżeli bicie jest na piaście, to na tarczy będzie powodowało dodatkowe odchylenie, ponad to, które ma. Czy kierownica drży Ci przy hamowaniu z EBC, czy nie?

kaacka 
CZŁOWIEK FORUM
bzzzz

Wysłany: 2018-05-10, 22:19   

e no - hamuje dobrze 8-) ale za pierwszym razem z ebc mialem sytuacje ze wyczyszczone i wrzucone na auto bez zmierzenia - bo po co :mrgreen: - i pomimo normalnego docierania po tysiacu czy troche wiecej czulem wibracje przy hamowaniu. tarcze zdjete, wyrownane, zalozone ponownie i jak reka odjal. przy pozniejszej wymianie tylnych zmierzylem wartosc bicia - bylo zdziwienie - ale wystarcza ustawic i jest ok. niedlugo bede mial kolejny komplet tarcz i ciekaw jestem czy tez beda takie bicia. dam znac.
w kazdym razie ebc zielone na standardowych tarczach - hamuje ok. kolejne beda te same. zolte mialem tez - ale beda zielone :mrgreen:

Sylwester 76 
CZŁOWIEK FORUM

Wysłany: 2018-05-16, 09:55   

Cze wszystkim zainterowanym tematem.

Wymieniałem wczoraj zestaw na przód EBC sugerowany przez większość z Was.

Dla tych co chcieliby wykonać zadanie samemu mała relacja poniżej.( UWAGA! w relacji zastosowano nieumyślne lokowanie produktów :mrgreen:

1. Po ściągnięciu koła mamy taki o to widok:

2.Szybko zabrałem się za ściągnięcie zacisku. Do odkręcenia są dwie śruby nasadką 21 z tyłu zacisku. Mi to poszło nadwyraz szybko i lekko. Śruby nie były zapieczone ani skorodowane.

3.Po zdjęciu zacisku ja go podwieszam drucikiem do sprężyny Mcphersona żeby nie "dyndał" na przewodzie.

4. Nie jest wesoło. Na piaście widoczne są liczne naloty korozji...

Tarcza od wew też nie wyglada najlepiej:

No i sam zacisk. Klocki by jeszcze wytrzymały. Mają 4mm -6mm okładziny, ale tarcze strasznie mi wibrowały już przy hamowaniu.

5. Do wyczyszczenia piasty zastosowalem najpierw krążek druciany, a następnie nylonowy 180.

6. Po wyczyszczeniu zamontowałem miernik zegarowy ( na Alledrogo można kupić za około 80zł) i zmierzyłem bicie na obwodzie ( ok 5mm od krawędzi ) Bicie wg instrukcji nie powinno przekraczać 0,02mm. U mnie było 0,01.

7. Następnie założyłem tarczę, przykręciłem do piasty i ponownie sprawdzalem bicie. Zaznaczyłem sobie początkowe "0" na tarczy i obracając zapisałem skrajne wartosci na tarczy. Wg instrukcji moze ono wynosić max 0,05mm . Ja miałem na jednym kole 0,03 na drugim 0,04. Jesli wartości byłyby większe od 0,05 , należy wtedy sprubować przekręcić tarcze np o dwie szpilki i zmierzyć raz jeszcze. Albo się dojdzie to satysfakcjonującego wyniku albo trzeba odeslać komplet do sklepu. ( ja kupowałem w e-brakes )

8. Teraz klocki. Wyciągam z zacisku. Aby cofnać tłoczki odkręcam lekko śrubkę odpowietrzającą ( klucz płaski 11 ) i nadmiar płynu hamulcowego zlatuje węzykiem do butelki. Tłoczki wtedy można śmiało cofnąć w rękach nieużywając specjalnych narzędzi. Trzeba od razu sprawdzić wszystkie gumki, prowadnice, oraz sam tłoczek czy lekko działa.

9. Nagle przyszła mi myśl żeby odnowić zacisk. Potraktowałem go krążkiem drucianym ( uwaga na gumki! ), nylonem, a na końcu lekkim papierem ściernym tam gdzie nie krążek nie dał rady. Przemyłem, odtłuściłem i prysnąłem lakierem do zacisków:

10. Założyłem klocki (Nie będę się rozpisywał bo to prościzna.) i zamontowałem zacisk na miejsce.

11. Wcisnąłem pedał hamulca aby się klocki ułożyły do tarczy i sprawdziłęm czy wszystko jest na swoim miejscu. Uzupełniłem płyn DOT4. Nie zmieniałem całkiem bo rok temu był wymieniany.

12. Felgi na swoim miejscu. Dodam że wyczyściłem jeszcze nylonem miejsce styku felgi z tarczą, bo też na niej były ślady korozji. Prawdopodobnie "przeniesiona" z samych tarcz. Śruby dokręciłem momentem 140Nm.

13. Został do zrobienia tył. Może jutro.

14. KONIEC. ( mam nadzieję ze nic nie pominąłem w opisie ) Piwo wypiłem "po wszystkim"

Mały EDIT: tył zrobiłem ( a jakże ) i nawet pocisnąłem mała traskę 800km na tym. W sumie nie musiałem zmieniać klocków bo stare mialy jeszcze dobre 4mm okładziny ale jak juz kupiłem komplet greenów to poszedłem po całości. UWAGA! W zaciskach z tyłu tłoczki się cofa wkręcając! Trochę z tym zabawy było ale się udało. Wszystko teraz jest zdaje się na swoim miejscu. Fryta hamuje jakby lepiej. Chociaż ja się staram nie hamowac gwałtownie wykorzystując jak tylko się da hamowanie silnikiem.

tomek 
LIGA SUBUKA

Wysłany: 2018-05-16, 10:37   

Ładnie sobie poradziłeś.
Hamowanie dużo się polepszy, tym bardziej ze jak widzę, masz starszy układ hamulcowy z przodu.

Jaki lakier zastosowałeś na zacisk? W spreyu?

Sylwester 76 
CZŁOWIEK FORUM

Wysłany: 2018-05-16, 11:02   

tomek napisał/a:
Ładnie sobie poradziłeś.
Hamowanie dużo się polepszy, tym bardziej ze jak widzę, masz starszy układ hamulcowy z przodu.

Jaki lakier zastosowałeś na zacisk? W spreyu?

W sprayu do zacisków. Nie wiem dlaczego wkleiło mi się złe zdjecie. Już poprawiłem.
Jak długo to wytrzyma? Ciężko powiedzieć, ale nie chcialo mi się wykręcać zacisku i go rozbierać aby to naprawde dobrze pomalować odpowiednią farbą.

Tak układ raczej mam starszy, bo to tam mała tarcza jest ( 302mm).

tomek 
LIGA SUBUKA

Wysłany: 2018-05-16, 11:16   

Wyszło całkiem dobrze. Powinno wytrzymać trochę, tym bardziej że nie będzie widać nawet ew. odprysków w przypadku czarnego

Michał wawa 
PRAWIE U SIEBIE

FF/DJ: JOURNEY
Wysłany: 2018-05-27, 13:24   

wczoraj wymieniłem wreszcie prawie nowe oryginalne klocki na Green stuffy mam nadzieję że wydajność hamulców się poprawi bo tarcza jest duża zacisk dwutloczkowy spore klocki a hamowanie zwłaszcza z dużych prędkości słabe. Co mi się od razu rzuciło w oczy to to że Green stuff są pokryte taka czerwona chropowatą farbą na czesci przylegające do tarczy więc tuż po wymianie różnica kosmiczna.Ciekawe jak będą pracowały gdy się ułozą i ta warstwa którą ma chyba za zadanie ułatwienie ułożenia się się wytrze. W przyszłym tygodniu lecę w trasę to podzielę się opinią po powrocie.

Poprawa jest znaczna. Wreszcie auto hamuje z każdej prędkości bez wrażenia przegrzewania się hamulców. Tarcze na razie seryjne bo są w znakomitym stanie ale jeśli się skoncza wymienię napewno i je na ebc.Tyłu nie ruszyłem bo jest jak nowy.
  Silnik: 2.4 170 KM Skrzynia biegów: AUTOMAT Rok prod.: 2015

Done 
ROZKRĘCA SIĘ
Done

Wysłany: 2018-06-05, 23:41   

Sylwester 76 napisał/a:
Done napisał/a:
Zajęło to trochę dłużej niż planowałem z powodu walki z zapieczoną prowadnicą, ale udało się operację przeprowadzić we własnym zakresie.
Green Stuff mocno brudzą felgi, ale może to efekt wytarcia warstwy wierzchniej i układania się klocków, zobaczymy jak będzie po "dotarciu".

Tak sprawdzalem i wszystko w normie. Generalnie uwazam ze jak wszystko dobrze oczyscisz to nie ma potrzeby sprawdzania zegarem.
  Silnik: 2.0 MJ 170 KM Skrzynia biegów: AUTOMAT Przebieg: 108000km Rok prod.: 2013

Sylwester 76 
CZŁOWIEK FORUM

Wysłany: 2018-06-06, 08:46   

Done napisał/a:
Sylwester 76 napisał/a:
Done napisał/a:

Tak sprawdzalem i wszystko w normie. Generalnie uwazam ze jak wszystko dobrze oczyscisz to nie ma potrzeby sprawdzania zegarem.

No chyba że sama nowa tarcza jest "zwichrowana". Co też się podobno zdarza wg Pana Arka z e-brakes. Dlatego się sprawdza nawet nowe tarcze po zamontowaniu.

kaacka 
CZŁOWIEK FORUM
bzzzz

Wysłany: 2018-06-07, 00:22   

pewnie ze sie zdarza - nowa tarcza tez potrafi bic.... ale poki uzywasz hamulcow delikatnie nie robi to wiekszej roznicy

Byq 
ROZKRĘCIŁ SIĘ

FF/DJ: JOURNEY
Wysłany: 2018-07-04, 19:49   

dodam jeszcze od siebie, teraz jestem na Hvarze i bardzo dużo tu podjazdów, zjazdów, czasami bardzo długich, wiadomo, że staram się jak najwięcej hamować silnikiem, ale hamulcami trzeba też pomagać, więc przy temperaturach rzędu 35-40 stopni i np 5km non stop z górki(zjazd ze Sv Nikola) ani razu nie poczułem dyskomfortu, że coś z hamulcami dzieje się niepokojącego i ogólnie dobrze mi ten wariat hamuje, pewnie się z nim czuję, a dosyć szybko jeżdżę, także następne klocki to EBC green, a tarcze jak trzeba będzie zmienić to też gładkie ebc wjadą, warto
  Silnik: 3.6 280 KM Skrzynia biegów: AUTOMAT Przebieg: 66666km Rok prod.: 2014

Gliwice3.6 
ROZKRĘCA SIĘ
Bartek-Gliwice

Wysłany: 2018-07-15, 12:45   Mam i Ja :)

Mam i Ja :)
Wymienione tarcze na gładkie EBC i klocki Green EBC

Jakość hamowania bez porównania i brak drgań na kierownicy :)

3.jpg
po
Plik ściągnięto 687 raz(y) 79,17 KB

2.jpg
w trakcie
Plik ściągnięto 687 raz(y) 70,2 KB

1.jpg
przed
Plik ściągnięto 687 raz(y) 94,33 KB

Silnik: 3.6 280 KM Skrzynia biegów: AUTOMAT Przebieg: 71000km Rok prod.: 2014

kaacka 
CZŁOWIEK FORUM
bzzzz

Wysłany: 2018-07-15, 23:16   

no wlasnie - pogratulował :mrgreen: ale na teraz myślę że "nie tak całkiem warto". klocki ebc - ok działają bez zastrzeżeń czy żółte czy zielone.
gładkie tarcze zimmermana kosztują niemal połowe tego co ebc...... gładkie ebc przeżyły u mnie prawie 100 kkm i trzy komplety klocków. w międzyczasie raz czy dwa przetaczane były.
zimmerman hamuje tak samo dobrze. pytanie o żywotność - narazie wygląda ok. co bedzie za pół roku - zobaczymy......
koledzy już wcześniej w paru miejscach zauważali że te tarcze jakoś specjalnie nie wyglądają - i żeby nie kiepski materiał fabrycznych - to KAŻDA sensowna tarcza powinna dawać rade....
jak opadnie Wam pierwszy entuzjazm "że to wreszcie dobrze hamuje" - proponuję poszukać sklepów sprzedających zestawy hamulcowe w eu. dobrych sklepów z "markowymi" zestawami. i jak nie jestem zwolennikiem "biedronki" tak nie zamierzam więcej przepłacać.... Vive la France 8-)

Marco_Fre 
CZŁOWIEK FORUM

Wysłany: 2018-07-16, 08:30   

Czy ktoś stosował klocki EBC Ultimax 2 - zamiennik serii?
Mają fajną cenę i tak się zastanawiam nad nimi :-)
  Silnik: 2.0 MJ 170 KM Skrzynia biegów: AUTOMAT Przebieg: 216000km Rok prod.: 2013

maq 
LIGA SUBUKA

Wysłany: 2018-07-16, 09:31   

Bądź pierwszy. Według mnie sprawdzą się. Wielu mądrych ludzi gada, że do naszych Fiatów wystarczy zamontować cokolwiek byle nie oryginalne i będzie hamować oraz nie pokrzywi tarcz.

panewka 
ROZKRĘCA SIĘ

Wysłany: 2018-08-17, 21:19   

Bardzo pomocny jest ten wątek. Dzięki dla Wszystkich!

Mam 72kkm na liczniku i przymierzam się do wymiany przodu (ewentualnie też tył jeśli zostało mało okładzin)

1./ Chciałbym się dowiedzieć gdzie w dobrej cenie można kupić tarcze Blue Print i klocki EBC zielone?

2./ Czy faktycznie jest tak, że tylko ww. zestaw się sprawdza czy może komplet (tarcze+klocki) Zimmermana wystarczy?

Z góry dziękuję i pozdrawiam.
  Silnik: 2.0 MJ 170 KM Skrzynia biegów: AUTOMAT Przebieg: 170km Rok prod.: 2013

kaacka 
CZŁOWIEK FORUM
bzzzz

Wysłany: 2018-08-17, 22:32   

tarcze zimmermana gladkie i klocki zielone ebc - dla mnie ok. mialem tarcze ebc i klocki zolte - cena razy dwa - roznica w dzialaniu tylko minimalnie. choc czasem metr - to o metr za duzo :mrgreen:

panewka 
ROZKRĘCA SIĘ

Wysłany: 2018-08-20, 10:15   

Dzięki.

W takim razie gdzie najkorzystniej kupić tarcze Blue Print i zielone klocki EBC?
  Silnik: 2.0 MJ 170 KM Skrzynia biegów: AUTOMAT Przebieg: 170km Rok prod.: 2013

Sylwester 76 
CZŁOWIEK FORUM

Wysłany: 2018-08-20, 13:13   

kaacka napisał/a:

zimmerman hamuje tak samo dobrze. pytanie o żywotność - narazie wygląda ok. co bedzie za pół roku - zobaczymy......

Miałem Zimmermany w S-maxie. Nie wytrzymały za długo. Nie pamiętam ile dokładnie kilometrów ale po niecałym roku musiałem je przetaczać bo biły.
Inna sprawa że wtedy nie "spuszczałem" się przy montażu z zegarem i sprawdzaniem bicia piasty, czy samej tarczy. ..

kaacka 
CZŁOWIEK FORUM
bzzzz

Wysłany: 2018-08-20, 18:10   

moze i tak - ebc przetaczalem dwa razy w ciagu poltora roku. jak sie to ma moje do twojego ?
nawet gdybym mial zimmermany wyrzucic po roku - to w cenie jednego kompletu E kupie dwa Z. i znowu sa gladkie i znowu sa nowe..... wydaje mi sie ze rachunek jest prosty. na teraz wazne ze dobrze hamuje...

p.s. nia namawiam "za ani przeciw" - handlarzom, reklamie czy konkretnej firmie, nie porownujemy przeciez malucha do srt - oba komplety podobnie dzialaja. kupujesz to co chcesz. wkurza mnie tylko stawianie sprawy na zasadzie "jedyny wlasciwy wybor". dwa lata temu placilem + - 500 za komplet tarcz na przod. teraz chcieli mocno ponad 700. za to samo. no hej. kogos tu je&!o.........

Sylwester 76 
CZŁOWIEK FORUM

Wysłany: 2018-08-20, 20:09   

kaacka napisał/a:
moze i tak - ebc przetaczalem dwa razy w ciagu poltora roku. jak sie to ma moje do twojego ?
nawet gdybym mial zimmermany wyrzucic po roku - to w cenie jednego kompletu E kupie dwa Z. i znowu sa gladkie i znowu sa nowe..... wydaje mi sie ze rachunek jest prosty. na teraz wazne ze dobrze hamuje...

p.s. nia namawiam "za ani przeciw" - handlarzom, reklamie czy konkretnej firmie, nie porownujemy przeciez malucha do srt - oba komplety podobnie dzialaja. kupujesz to co chcesz. wkurza mnie tylko stawianie sprawy na zasadzie "jedyny wlasciwy wybor". dwa lata temu placilem + - 500 za komplet tarcz na przod. teraz chcieli mocno ponad 700. za to samo. no hej. kogos tu je&!o.........

A tu sie zgadzam z Tobą. Ja zakupiłem komplet EBC po przeczytaniu chyba całego wątku dot. hamulców w FF. Nie lubię wyważać otwartych drzwi, a wielu użytkowników polecało właśnie ten komplet. I tym się kierowałem. Czy kupiłbym jeszcze raz? Nie twierdzę że jest tylko jeden bóg....

Odpowiedz do tematu